Zařízení pro vyprošťování letadel

V rámci projektu Stroje a zařízení I byla pořízena ojedinělá vyprošťovací technika pro Hasičskou záchrannou službu Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Dodávka zařízení byla uskutečněna v posledním dni měsíce dubna 2009 dodavatelem MHZ PRAHA spol. s r.o. Jedná se o dodání zařízení pro vyprošťování letadel v rámci zabezpečení technických prostředků letištního záchranného systému na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Sada mobilních prostředků pro vyprošťování letadel zahrnuje tato zařízení: speciální kontejner určený k přepravě technických prostředků leteckého vyprošťovacího systému, sady zdvihacích vaků s celkovou nosností 120 tun s příslušenstvím a řídícími jednotkami, sadu zdvihacích závěsů s příslušenstvím, sadu upevňovacích prvků a sadu speciálních vyprošťovacích rohoží s příslušenstvím, to vše pro Hasičskou záchrannou službu Letiště Ostrava, a.s. Přibližná hodnota celého kompletu vyprošťovacích zařízení činí 13 mil. Kč.

Bližší popis zařízení je následovný:

1 ks kompletní sady zdvihacích závěsů s přísluš - zvedací popruhy šíře 300 mm pro letadla velikosti např. B 737

3 ks kompletní sady zdvihacích vaků s nosností 120 t - pneumatické zvedáky na vyprošťování havarovaných letadel slouží k nadzvednutí letadel vyšších hmotnostních kategorií.

1 sada upevňovacích prvků

1 sada vyprošťovacích rohoží s příslušenstvím - plastové sítě pro vyprošťování letadel vyjetých mimo RWY. V případě vyjetí letadla mimo pohybové plochy slouží tyto sítě na podložení podvozku a tím k bezpečnému a snadnému vyjetí zpět na zpevněné plochy.

Příprava kontejneru    

Ve dnech 18. - 21. 5. 2009 proběhlo školení pracovníků HZS za účasti zástupců dodavatelské firmy na obsluhu a údržbu zařízení. Jednalo se o speciální nácvik vyprošťování letadla, cvičení proběhlo pod dohledem školícího centra letiště Fraport (ve Frankfurtu) a výrobce zařízení. V dopoledních hodinách probíhalo teoretické školení obsluhy vyprošťovací techniky, odpoledne pak praktický výcvik vyprošťování letadla v prostorech severní stojánky. Naše letiště má nyní vyškolený personál pro případy mimořádných událostí.

Praktický výcvik
   
Nácvik vyprošťování
   

Reportáž výcviku vyprošťování můžete shlédnout ze záznamu vysílání ČT


 

Letiště Ostrava, a.s.

Letiště Ostrava, a.s.
742 51 Mošnov 401

Facebook

Informace pro cestující
+420 597 471 136

Reklamace a ztracená zavazadla
+420 597 471 135

Rezervace letenek
+420 597 471 180

Copyright © 2015 Letiště Ostrava, a.s.
Programovali: SE-MO Data